THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Američtí huliči CEPHALIC CARNAGE zase jednou navštívili Prahu a kromě marihuánového oparu po sobě nechali i velmi dobrý dojem z jejich povedeného vystoupení. Při tomto představení jim sekundovala stylově pestrá dvojice zástupců domácí scény, kteří se rovněž nenechávali zahanbit a jejich snaha být důstojným předskokanem výtečných Američanů se neminula účinkem.
Pražští KOMBUCHA (jak poetický název pro kapelu i nápoj nevalné chuti) dávají o sobě v poslední době dosti vědět. Mladá šestice se do toho pustila skutečně s vervou a ačkoliv svým zběsilým pódiovým projevem nedokázala strhnout ještě poněkud statické fanoušky, zanechala vcelku pozitivní dojem. Jejich chaoticky znějící mixtura grindcore, metalu a hardcore sice nikterak nezapře vlivy podobně znějících kapel hlavně ze zámoří, ale dává tušit určitý příslib do budoucna. Tento proud je hlavně v poslední době dost v kurzu, a tak bude tedy zajímavé sledovat, jakým způsobem do jeho formování a dalšího směřování promluví právě KOMBUCHA. Z domácí scény neznám moc podobně znějících kapel. Napadají mě snad jedině zlínští GOSPELL OF THE FUTURE.
Východočechy !T.O.O.H.! jsem měl zaškatulkované hlavně jako grindcoristy a ačkoliv mne jejich tvorba vždycky míjela, byl jsem jejich soundem poměrně překvapen. Místy mi totiž přišli jako 80’s thrash metal inferno revival, což nemyslím nikterak hanlivě. Sekané riffy prokládané klasickými a instrumentálně dobře zvládnutými sóly, tvořily podklad pro Humanoidův ječák. Typické texty plné oplzlostí a morbidního humoru patří k této kapele asi stejně jako žvásty o demokracii ke komoušovi a v globále i přes na můj vkus značně archaické vyznění hudba !T.O.O.H.! prostě funguje.
Cephalici se však rozhodli nenechat nikoho na pochybách, kvůli komu že to měřil cestu do Klánovic. Ano, jejich vystoupení bylo opět, jako už několikrát v minulosti, když zavítali do našich končin, vynikající. Kapelu kromě kvalitního repertoáru, který umí náležitě prodat i při živém vystoupení, zdobí taktéž vřelá komunikace s publikem. Hlavní roli měl v tomto směru vokalista Lenzig Leal, který kromě neustálých děkovaček nezapomínal ani na průpovidky o kouření, kteréžto je očividně jedním z (nejen) jeho smyslů života.
Našlapaný set byl dost výrazně tvořen starší, divočejší tvorbou, avšak ani výtečná novinka „Anomalies“ nezůstává opomenuta a zaznívá z ní několik skladeb. Stoner rockové a místy snad až klasicky hardrockové kytarové vyhrávky a vokální linky tvoří výborný kontrast ke grindujícím sypačkám a tato zdánlivě neslučitelná kombinace v provedení vypečené coloradské pětice zní naprosto přirozeně a počertech dobře. V pauzách mezi jednotlivými písněmi zní různé místy až komicky znějící nasamplované motivy, které ještě více stupňují očekávání dalších válů. S vokálními party Lenzigovi vypomáhá i „očírovaný“ basák Jawsh Mullen, který si v jednom momentě neváhá odskočit z pódia a zahrát si chvíli mezi fanoušky, byť mezi ním a davem zůstala kovová bariéra.
Nebyli jsme ukráceni ani o podařený přídavek, jehož první skladbu CEPHALIC CARNAGE odehráli ve slušivých black metalových maskách a s obligátními hřeby na rukou. Mnozí si jistě vzpomněli na nedávné vystoupení norských GORGOROTH na témže místě a nepochybně si oba momenty srovnávali. Tak schválně, kdo z tohoto souboje vyšel jako vítěz? ... Myslím, že větší než malé množství srandy jsme si užili v obou případech.
Menší nedostatek jinak výtečného setu bych viděl v možná příliš silném zvuku, na kterýžto si stěžuji snad pokaždé. Ovšem nutno podotknout, že se jednalo o jeden z lépe ozvučených klánovických koncertů. Čert to vem! Hlavně, že byl pořádnej rock and roll a taky, že nám to hulení tak chutná!
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.